PvP Server Nedir, Ne İşe Yarar?

Online Oyular 25 yılı aşkın süredir hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Özellikle 2000’li yılların başında MMORPG türü oyunlar tüm dünyayı kasıp kavurdu. Knight Online, Metin 2, Ultima Online, Hero Online ve çok daha fazlasıyla hep birlikte tanıştık.

Aynı şekilde MMOFPS türünde de sayısız yapım karşımıza çıktı. Wolf Team, S2 Son Silah vb. sayısız oyun gündemde geniş yer tuttu. Tüm bunların yanında PvP server adı verilen bir sistem konuşulmaya başlandı. Peki, PvP server nedir, ne işe yarar? Oyun tutkunları için tüm ayrıntılara değindik. Şimdi detaylara geçelim.

PvP Server Ne İşe Yarar?

Pvp server ne işe yarar?
Pvp server ne işe yarar?

Oyun sektörüne henüz yeni adım atmış kullanıcılar PvP server nedir sorusuna cevap arıyorlar. PvP server, herhangi bir oyunun tıpa tıp benzerinin farklı özellikler ile sunulmasıdır. Bu konuda örnek verecek olursak; Knight Online PvP server’larında level atlamak, para kazanmak, ekipman düşürmek vb. özellikler çok daha kolaydır. Yani ilgili oyunun dosyaları ile oluşturulurlar, ancak farklı ayrıcalıklarla sunulurlar.

Bu tür sistemlerin etik olup olmadığı tartışılır. Ancak 10 yılı aşkın süredir yüzlerce, hatta binlerce PvP server’ın faaliyet halinde olduğu söylenebilir. Bunların sayısı her geçen gün artıyor. Aynı şekilde kullanıcılar da bu tür oyunlara ilgi göstermeye başladı.

PVP sunucular, ”Player versus player” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Online oyunlar için kullanılan genel bir tabirdir. Aynı zamanda oyun içerisinde karakterlerin birbiri ile savaşması ve yarışması manasını taşır. Son birkaç senedir karakter geliştirme oyunları popülerlik seviyesinde tavan yaptı. Bu dönemde Pvp kavramı çok sık duyulmaya başlandı.

PvP server, kullanıcıların karşılıklı olarak mücadele edebileceği ortamlardır. Bu sunucular, online ortamlarda devamlı olarak yayın yaparlar. Sunucu sahibi, oyun dosyalarını yükleyerek interneti olan herkesin kullanımına açar. Böylece player versus player (PvP) sunucusu yapısı meydana gelmiş olur.

Ayrıca bu tür sunucularda oyun içi özellikler belirli bir ücret karşılığı satılabilir. Bunlar karakter, ekipman vb. ögeler olabiliyor. Bahsi geçen fiyatlar sunucudan sunucuya değişiklik göstermektedir. Her PvP server, farklı bir yapıyı ifade eder. O nedenle kalite ve fiyatlar farklılaşmaktadır.

İlginizi çekebilir;

Yorum yapın