MMORPG Nedir? 1 Dakikada Öğren!

Oyun sektörü 25 yılı aşkın süredir piyasadaki varlığını sürdürüyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu eğlenceli dünya mobil cihazlara taşınmaya başladı. Ancak herkesin bildiği üzere masaüstü cihazlarda oyun deneyimi yaşamanın tadı bir başkadır. Oyun türleri kendi içerisinde çeşitli dallara ayrılır. MMORPG, MMOFPS ve MOBA bunlardan bazılarıdır. En popüler olan ise şüphesiz MMORPG türüdür. Peki, MMORPG nedir? Hiç vakit kaybetmeden ayrıntılara geçelim.

MMORGP Oyun Nedir?

MMORGP Oyun Nedir?
MMORGP Oyun Nedir?

Oyun sektörüne henüz yeni adım atmış kullanıcılar MMORPG nedir sorusuna cevap arıyor. Çünkü bu alandaki reklamların çoğunda ”MMORPG” ibaresini görüyorlar. Çok oyunculu online rol yapma oyunlarına MMORPG denir. Massively Multiplayer Online Role-Playing Game‘in kısaltmasıdır. Burada pek çok kullanıcı bilgisayarlarından ya da konsollarından internete bağlanarak birlikte oynarlar.

Oyun içerisinde çeşitli karakterler mevcuttu. Temelleri ise 1997 yılında atılmıştır. Burada oluşturulan karakterler tamamen fantezi ürünüdür. Kullanıcıların oyundaki ırklarının ve kimliklerinin gerçekle ilgisi yoktur. Oyunun kontrolü tamamen kullanıcıdadır. Genellikle gruplar ve klanlar bulunur. Oyuncular, bu birliklere katılarak seviye atlar ve savaşırlar.

MMORPG Gelişimi

MMORPG türünün ilk örneği Ultima Online ile görüldü. Bahsi geçen oyunun kurucusu Richard Garriott olarak biliniyor. Bir önceki nesile ait oyunlara ise MUDs ismi veriliyordu. Yani MMORPG türü MUDs’a dayanmaktadır. İlk çok oyunculu RPG türü 1991 senesinde Neverwinter Nights olarak karşımıza çıktı. Diğer yapımlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • The Sierra Network : The Shadow of Yserbius (1992),
  • The Fates of Twinion(1993)
  • The Ruins of Cawdor (1995)

2000’li yılların başında ise Knight Online, Metin 2, Silkroad Online, MU online ve Hero Online gibi yapımlar karşımıza çıktı. Söz konusu oyunlar kısa süre içerisinde büyük ilgi gördü. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca oyun tutkunu eğlenceli bir dünyaya adım attı. Fakat 2000’li yılların başından bu yana iflas bayrağı çeken pek çok oyun oldu. Günümüzde var olan yapımlar genellikle yüksek boyutlu, yüksek grafikli ve ücretli bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bir kısmı ise mobil uygulama olarak piyasaya sürülüyor.

Böylece MMORPG nedir sorusunu açıklığa kavuşturmuş olduk. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir;

Yorum yapın