Sağlık Bakanlığı Personel Alımı 2023

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı

Sağlık bakanlığı personel alımı geçtiğimiz yıl gerçekleşmişti. Pandemi döneminde iş gücü olarak ihtiyacın yoğun şekilde artması ile sağlık bakanlığı personel alımı sayısı da artış göstermişti. Kadrolara personel yerleştirilirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamalarda alımın 2 etap şeklinde olacağını belirtmişti. Bu açıklamaya dayanarak sağlık bakanlığı için kadro bekleyen kişilerin beklentileri bu yılda devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımında Kadro Sayısı Ne kadar Olacak?

Sağlık bakanlığı personel alımında ilk etapta 15.737 tıbbi sekreter, 5.831 hemşire kadrosuna kontenjan verilmişti. İkinci etap personel alımında kontenjan ayrılacak branşlarda kaç kişi alınacağı sağlık bakanlığı tarafından ÖSYM’ye bilgi verilecek. Sağlık bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada 2023 yılında 85.000 personel alınacağını açıklamıştı. İlk etap alımlarda 42.500 personel alındığını, kalan 42.500 personelinde 2. etap alımlarında gerçekleştirileceğini belirtmişti.

Sağlık Bakanlığı 2. Etap Alımları Ne Zaman Gerçekleşecek?

Sağlık bakanlığı 2. etap alımları için herhangi bir açıklama gelmedi. Kadro için gelecek açıklamanın yapılmasını ile sağlık personel adayları tercihlerini yapacak ve yerleştirme sonuçlarını bekleyecekler. Yerleştirme sonuçlarına göre ataması yapılan sağlık bakanlığı personelleri belli olacak. Sağlık bakanlığı öncelikle ihtiyaç duyulan kadro ve branşların neler olduğunu ÖSYM’ye bilgi verecek. ÖSYM, bakanlığın kendilerine ilettiği bilgiler doğrultusunda kadro için aranılan şartların açıklandığı personel alım ilanını duyuracak.

Ayrıca İspanyol paça pantolon kombin için tıklayınız.

Sağlık Bakanlığına Alım Yapılacak Kadrolar Belli Oldu mu?

Sağlık bakanlığında şu anda hangi branşlarda açık kadro varsa ona göre personel alımı yapılacak. Sağlık bakanlığı 1. etap personel alımında 15.737 tıbbi sekreter, 5.831 hemşire kadrosuna kontenjan verilmişti. Sağlık bakanlığı 2. etap personel alımlarında büro görevlisi, çocuk gelişim uzmanı, diyetisyen, ebe, hemşire, tıbbi sekreter, teknisyen, fizyoterapist branşlarında personel alımı yapılacağı tahmin ediliyor.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı
Sağlık Bakanlığı Personel Alımı

Sağlık Bakanlığı Personel Ataması Yapılabilmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Sağlık bakanlı personel ataması için gereken şartlar aşağıda belirtilir;

 • Sözleşmeli pozisyonlar için, 657 sayılı kanunun 4. ve 48. Maddesiyle birlikte sözleşmeli personel şartlarını taşıması gerekir,
 • C. vatandaşı olmaları gerekir,
 • 7315 sayılı güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında olumlu sonuç alması gerekir,
 • SGK’dan emekli aylığı almaması ve 65 yaşını geçmemesi gerekir,
 • Başvuru şartlarına uymayan ya da uygun olduğu halde belgelerini yetiştiremeyen adayların ataması yapılmaz,
 • Yüksek lisans ve doktorası olduğu için tercih yapma hakkı kazanan adaylar eğitim durumlarını belgelemeleri gerekir,

Bu şartları taşıyan ve tercih sonuçları olumlu gelen adayların sağlık personeli personel alımı işlemleri tamamlanarak atamaları yapılır.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımlarında KPSS Şartı Aranıyor mu?

Sağlık bakanlığı personel alımlarında kamu personel seçme sınavı (KPSS) sonucuna göre değerlendirme yapılarak yerleştirme gerçekleşir ve atamalar yapılır. Sağlık bakanlığı personel ataması için gerekli şartlar ve tercih yapılabilecek branşlar yayınlanacak kılavuzda açıklanır. Tercih kılavuzu ÖSYM resmi internet sitesinde yayınlanır.

Sağlık Bakanlığı Personel Yerleştirme Tercih Sonuçları Kaç Günde Açıklanır?

Sağlık bakanlığı personel yerleştirme tercih sonuçları geçmiş zamanlarda 10 gün içinde açıklanır. Bu zaman arlığına göre yeni tercih sonuçlarının açıklanması beklenir. Yerleştirme sonuçları ÖSYM resmî sitesinde yayınlanır. Adaylar burada sonuçlarına ulaşarak atama yapılıp yapılmadığını ve ataması yapıldıysa nereye atandığını öğrenebilir.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı
Sağlık Bakanlığı Personel Alımı

Sağlık Bakanlığı Ataması İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Sağlık bakanlığı için istenilen belgeler şu şekildedir;

 1. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası beyanını, adres bildirimini, görevini devamlı yapmaya engel olabilecek akıl hastalığı olmadığına dair yazılı beyanını, adli sicil kaydı yazılı beyanını ve erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmadığına dair yazılı beyanını içeren (EK-2) form,
 2. Diploma aslı ya da noter onaylı örneği, diploma henüz düzenlenmemişse aslına uygun yerine düzenlene belge,
 3. Lisans ve ön lisans mezunları için mezuniyet durumlarını gösteren e-devlet üzerinden alınacak belge,
 4. KPSS sonuç belgesi,
 5. 2 adet fotoğraf

Bu belgeler tamamlandığında atama işlemleri başlatılır.

Sağlık Bakanlığı Ataması İçin Hazırlanan Belgeler Nasıl Teslim Edilir?

Sağlık bakanlığı personel alımı yerleştirme başvuruları olumlu sonuçlanarak ataması yapılan adaylar ilk olarak istenilen belgeleri hazırlarlar. Sağlık bakanlığı ataması için hazırlanan belgelerin bakanlık tarafından açıklanan tarihlerde ulaştırmaları gerekir. Adaylar belgelerini komisyonlara sadece kendileri teslim edebilir. Atamalar için hazırlanan belgelerin posta yoluyla, kargoyla ya da kuryeyle göndermeleri kabul edilmeyecek, bu durumlarda atamaları yapılmayacaktır.

Sağlık Bakanlığı personel alımı duyurusu için tıklayınız.

Yorum yapın