Lisede Devamsızlık Sildirme Nasıl Olur? 2022 Rehber

Liselerde kalma olduğunu duymuşsunuzdur. Bunun temel sebeplerinden birisi olan devamsızlık için; Lisede devamsızlık sildirme rehberini sizler için hazırladık.

Lise ve ortaokullularda devamsızlıktan sınıfta kalma gibi bir durum söz konusu. Bunun için veliler ve öğrenciler, lisede devamsızlık silme var mı, devamsızlık sildirme dilekçesi gibi konuları merak edebiliyorlar. Bizde bu içeriğimizde az önceki 2 başlık hakkında ve okulda devamsızlık sildirme ile beraber özürsüz devamsızlık sildirme gibi konuları sizlere detaylıca anlatacağız.

Lisede Devamsızlık Sildirme Var Mı?

Lisede okuyan 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin meraklarında olan konulardan birisi; lisede devamsızlık sildirme var mı? oluyor genelde. Bu sorunun cevabı ise, evet var. Ama bu durum okuldan okula göre değişiklik gösteriyor.

Kimi okullarda devamsızlık istenilen zamanda silinse de, kimi okulda bugün yaptığınız devamsızlığı sildirmek için o günden sonraki 5 gün içerisinde veli gelmeli ve dilekçe vermelidir. Kimi okul da kendisi direkt olarak öğrencinin devamsızlığı sınıra yaklaşmış ise insiyatifine bağlı olarak siliyor. Siliyor dan ziyade özürsüz devamsızlığı, özürlü devamsızlık bölümüne aktarıyor.

Okumalısınız: Binance TR Ağ Hatası ve Çözümü 2022

Yani özetle lisede devamsızlık sildirme var mı sorusunun cevabı 2022 yılındaki yönetmenliğe göre evet var.

Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

Devamsızlık sildirmek için velilerin okula gelmesi gerektiğini belirtmiştik. Peki veli gelince ne yapmalı, devamsızlık sildirme dilekçesi nasıl doldurulması merak ediyorsunuzdur. Bunun cevabı bu kısımda birazdan sizlerle.

Devamsızlık Sildirme Dilekçesi
Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

Veli okula geldiği zaman öğrencinin sınıfına bakan müdür yardımcısına danışır lisede devamsızlığı sildirmek için. Burada müdür yardımcısı veliden bir dilekçe doldurmasını ve öğrencinin okula gelmediği tarihte bilgisinin olduğunu ardından da neden gelmediğini yazarak tarih, isim ve imza ile dilekçeyi tamamlar. Ardından müdür yardımcısına teslim edilen dilekçe en kısa sürede e-okul sistemine işlenir ve özürsüz devamsızlığınız özürlü devamsızlığa aktarılmış olur.

Bu örnek devamsızlık sildirme dilekçesini bilgisayarınıza indirerek word formatında çalıştırabilir, ilgili alanları öğrencinin bilgileri ile doldurup yazıcıdan çıkartabilirsiniz.

Yarım Gün Devamsızlık Silinir Mi

Yarım gün devamsızlık konusunda bu durumda devamsızlığı sildirmek isteyen öğrenciler, bunu isteyerek de istemeyerek de yapmış olabiliyorlar. Bunun için, veli ile beraber okula gerekli dilekçeyi yazarak vermeleri gerekir.

Dilekçeyi verdiğiniz taktirde eğer devamsızlığınız silinmediyse müdür yardımcısına tekrar danışınız, bazı durumlarda dilekçe ile ilgili problemler çıkabiliyor.

YouTube video

Okulda Devamsızlık Sildirme

Okulda devamsızlık sildirme konusuna gelecek olursak, lisede devamsızlık sildirme kısmında anlattığımız şeyler aynı şekilde geçerlidir. Bu durumda veli ile beraber okula giderek, müdür yardımcısı veya müdür eşliğinde devamsızlık sildirme dilekçesini doldurarak işleme sokarlar.

Özürsüz Devamsızlık Sildirme

Özürsüz devamsızlık sildirmek için bazı gerekli mazeretleri olmalı öğrencinin. Bu mazeretler arasında, hasta olma (rapor gerektirir) , uzun süreli hastalık kol kırılması veya ameliyat gibi durumlar (heyet raporu gerektirir) , veya faaliyette olma (öğretmen izni gerektirir). Bu durumlardan herhangi birisine sahip değilseniz eğer velinizle beraber okula gelerek devamsızlık sildirme dilekçesi vermeniz gereklidir.

Bu dilekçe sizin özürsüz devamsızlığınızı özürlü devamsızlığa aktaracaktır.

Yorum yapın