Instagram Videolar Donuyor Hatası ve Çözümü 2022

Gündelik hayatımızda insanların %80in aktif olarak kullandığı instagram adlı sosyal medya da sizin de karşınıza Instagram Videolar Donuyor problemi karşınıza çıkıyor mu? Cevabınız evet ise bu konu yapılabilecek ve instagram videolar donuyor problemini ortadan kaldırabilecek birkaç yol mevcut.

Instagram Video Kasma Hatası Neden Olur?

Instagram, her aldığı güncellemede eski telefonlarda daha ağır çalışan bir mobil uygulamadır. Bu sebeple Instagram’da video izlerken donma ve kasma yapıyorsa muhtemelen cihazınızın donanımları ile alakalıdır fakat bir ihtimal ağ bağlantısı ile de kaynaklı olabilir. Bunun için bu yazımızda sizlere Instagram videolar donuyor hatasının çözümünü detaylıca anlatacağız.

Instagram Video Kasma Hatası Neden Olur?

Instagram Video Donuyor Hatası Çözüm

Eğer Instagram video donuyor hatası ile hala baş edemediyseniz aşağıdaki çözümleri denemek size katkı sağlayabilir. İnstagram video izlerken donuyor, Bu çözümler denenmiş ve başarılı olmuş çözümlerdir. Eğer en altta not kısmında belirttiğimiz gibi bir probleminiz varsa maalesef bu sorunu çözemezsiniz.

YouTube video

Cihazınızı Yeniden Başlatın

Kendince yaptığınız denemelerde başarısız olduysanız ve hala Instagram video donma hatası yaşıyorsanız bunun sebeplerinden birisi cihazınızın RAM yokluğu çekmesidir. Cihazlardaki tüm uygulamalar belirli bir RAM harcayarak çalışırlar, yetersiz RAM olduğunda cihazda ve uygulamada kasmalar ve donmalar ortaya çıkar. Bu sorunun çözümü için;

 • Arka plandaki tüm uygulamaları kapatın.
 • Cihazınızı yeniden başlatın.
 • Instagram video kasma sorunu var mı kontrol edin.
 • Eğer sorun devam ediyorsa bir sonraki maddeyi deneyin.

Uygulamayı Güncelleştirin

Eğer cihazınıza yüklü olan ınstagram sürümü güncel sürüm değilse kasma ve donmalar yaşayabilirsiniz. Bunun için play store, app store veya appgallery’den Instagram sayfasını bulup, uygulamanın en güncel sürüme sahip olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Uygulamayı güncelledikten sonra Instagram video kasma problemi devam ediyor mu? Cevabınız evetse bir sonraki maddeye geçin.

Instagram Video Donuyor Çözüm

İnternet Hızını Kontrol Edin

Instagram uygulamasında video kasma sorunu yaşıyorsanız ve sorununuzu ilk iki yöntem ile çözemediyseniz muhtemelen internet hızınız yavaştır. Bunun için fast.com adresinden internet hızınızı kontrol edin. Eğer yavaşsa ya farklı ağ ile yada mobil veri ile instagramdan video izlemeye çalışın, muhtemelen sorununuz çözülecektir.

İnternet Ağını Değiştirin

Cihazınızın bağlı olduğu internet ağını değiştirerek farklı bir internete bağlanın. Bağlı olduğunuz ağda güvenli internet özelliği açıksa belli başlı sitelere girmeyecektir ve bu siteler arasında Instagram da olabilir. Bunu yaptığınızda ınstagram video donuyor sorununuz çözülmediyse son çözüme göz atabilirsiniz.

Uygulama Verilerini Temizleyin

Son ve en çok işe yarayan yöntem olan uygulama verilerini temizleyin. Bunu yapmak Instagram video kasma sorununa olası çözüm olacaktır. Verileri temizlememizin sebebi; uygulamalar her çalıştığında cihazımıza bir bellek depolar ve ne işlem yaptığını tutar. Bu yüzden olası bir hata ile, bir problem tüm videoların kasmasına sebep olabilir. Peki uygulama verileri nasıl temizlenir diyecek olursanız;

 • Cihazınızın Ayarlar sekmesine gelin.
 • Ayarlar sekmesinden Uygulamalar bölümüne tıklayın.
 • Bu sekmeden Uygulamaları Yönet sekmesini açın.
 • Geldiğimiz sekmeden Instagram uygulamasını bulun ve tıklayın.
 • Açılan pencereden Verileri Sil butonuna tıklayın.
 • Tüm Verileri Sile tıklayın.
 • Uygulamaya tekrar girin, hesabınıza giriş yapın ve video izlemeyi deneyin. Sorununuz çözülmüş olacaktır.

Son Yüklenen Uygulamaları Kontrol Edin

Son zamanlarda telefonunuza yüklediğiniz uygulamalar problem çıkartıyor olabilir. instagram videoları donuyor hatası çıkaran mobil uygulamalar genelde cihazınıza en son yüklediğiniz uygulamalardan kaynaklıdır. Bu sebeple deneme yanılma yöntemi ile son yüklediğiniz uygulamaları silerek instagram videolar donuyor hatasını ortadan kaldırabilirsiniz.

Antivirüs Programlarını Kaldırın

Cihazınızda yüklü olan antivirüs programları instagramda video izlerken donmalara ve kasmalara sebep olabiliyor. Bunun asıl nedeni antivirüs programları cihazınızdaki instagram uygulamasını zararlı yazılım sanarak işlem yapılmasına izin vermiyor. Sonuç olarak uygulama başı antivirüs özelliğini pasif etme varsa pasif edeceksiniz yoksa direkt antivirüs programını sileceksiniz.

NOT: Eğer cihazınız yeterli RAM alanına sahip değilse ne yaparsanız yapın Instagram video donma sorunu ile karşılaşacaksınız, bunun maalesef ki bir çözümü yok.

“Instagram Videolar Donuyor Hatası ve Çözümü 2022” üzerine 4 yorum

Yorum yapın