Evden İş Fikirlerim

Evden yapılabilecek işler günümüzde çok çeşitlidir. Maddi ve manevi olanaklar göz önüne alındığında birçok insan evden yapılabilecek olan işleri daha çok tercih eder. Evden yapılan işler sayesinde yol ve yemek masrafları gibi ekstra giderlerden kurtulursunuz. Buna ek olarak evden yapılan işleri ev konforunda yaparak manevi açıdan da avantaj elde edebilirsiniz. Günümüz şartları baz alındığında evden çalışmak birden fazla konuda avantajlı bir durumdur. Evden çalışarak yapabileceğiniz işlerin çoğunda herhangi bir patron tarafında direktif de almazsınız bu sayede daha rahat bir biçimde çalışabilme olanağı elde etmiş olursunuz. Evden iş fikirlerim olarak adlandırılabilecek iş çeşitleri şunlardır:

Yazarlık

Yazarlık

Yazarlık çok çeşitli alanlarda çalışarak aynı zamanda bunu ev konforunda yaparak yürütebileceğiniz bir iştir. Yazarlık farklı alanlara ayrılabilir.  Blog yazarlığından roman yazarlığına kadar birden fazla yazarlık işini yapabilirsiniz. Yazı yazma konusunda yeteneğiniz varsa harika bir serbest yazar olabilirsiniz. Yazarlık işinin en iyi kısımlarından biri yazarların dünyanın her yerinden çalışabiliyor olmasıdır. Eğer yabancı dillerden en az birini biliyorsanız sadece Türkçe değil bildiğiniz yabancı dil ile de çeşitli yazarlık işleri yapabilirsiniz. Yazarlık işini evden yapabilmenize ek olarak akıllı cep telefonunuz ya da diz üstü bilgisayarınız gibi cihazlardan kafeden alışveriş merkezine kadar her yerde bu işi yapabilme olanağı bulursunuz. Elbette ki yazarlık gibi çok yönlü bir meslekte birtakım özelliklere sahip olmanız gerekir. Teknoloji veya küçük işletme finansmanı gibi birkaç farklı alanda uzman olmanız size yardımcı olabilir. Kendi başına hem yazarlık yapacak hem de yazılarını farklı yerlere satacak olan tüm yazarların yazılarını nasıl pazarlayacaklarını ve potansiyel müşterilerle nasıl bağlantı kuracaklarını bilmeleri her zaman önemlidir. Buna ek olarak çeşitli ajans ya da kuruluşlar aracılığı ile de yazıları pazarlama işini üstlenmeden yazarlık yapabilmeniz mümkündür. Bir blog yazısından tutun da bir ürünün reklam yazısına kadar birden fazla konuda yazı yazmanız gerekebilir. Yazarlıkta her türden yazıya aşina olmak yazarlığın en önemli unsurudur. Son olarak, Amazon ve benzeri web sitelerinde satmak için kendi e-kitaplarınızı da yazabilmeniz mümkündür. Temel olarak sıfır yayınlama maliyeti ve düşük tasarım maliyeti ile bu olanak bütçesi olmayan ama kitap yazmak isteyen kişiler için ideal bir iştir.

Sanal Asistanlık

Sanal asistanlık organizasyon konusunda yeteneği olan, organizasyon konusunda çalışmayı seven ve evden iş yapmak isteyen kişiler için ideal olabilecek bir meslektir. Meşgul yöneticiler gibi kişiler işlerindeki aramaları, e-postaları, randevuları ve daha küçük sorumlulukları yönetemeyecekleri bir noktaya geldiklerinde sanal asistanlar devreye girer. Sanal asistan olarak, çevrimiçi takvimlerini işlemek, randevuları ve toplantıları planlamak, rezervasyon yapmak, bilet satın almak, hatırlatıcılar ayarlamak, etkinlikler düzenlemek ve belgeler oluşturmak gibi görevleriniz olur. Bu tür işler göz önüne alındığında iletişim becerileriniz ve Office programları gibi belge düzenleyeceğiniz programları kullana bilme becerilerinizin ortalamanın üzerinde olması gerekebilir. Sanal asistanlık sayesinde de birden fazla kişi ya da kuruluş ile de çalışma olanağı yakalayabilirsiniz ama elbette ki bu olanağı yakalayabilmeniz için aynı anda birden fazla iş yürütme becerinizin olması gerekir. Sanal asistanlık günümüz şartlarında iş olanağı fazla olan bir alandır. Sanal asistanlık yapmak için iş için kullanmak üzere bir cep telefonu ve belge düzenleme amaçlı işlemleri yapacağınız bir bilgisayar gibi cihazlara sahip olmanız gerekir. Bu cihazların bazı iş ilanlarında iş veren tarafından sağlanacağı yazılırken bazı ilanlarda da bu konuya değinilmeyebilir. Özetle sanal asistanlık evden iş fikirlerim konusunda en ince ayrıntılı ama en çok iş olanağı olan mesleklerden biridir.

Sosyal Medya Yöneticiliği

Sosyal medya yöneticisi olan kişiler takipçileri artırmak için stratejiler geliştirmekten, sosyal kampanyalar oluşturmak ve denetlemekten, içerik üretmekten, analitiği gözden geçirmekten ve bir şirketteki önemli müşteri kitleleri ile iletişim kurmaktan sorumludur. Bir sosyal medya yöneticisi olarak sorumluluklarınızın büyüklüğü şirketinizin büyüklüğüne bağlı olacaktır.

Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar?

Sosyal medya yöneticisi olarak çalışmak ile ilgileniyorsanız, görevleriniz şunları içerebilir:

  • Takipçileri artırmak ve etkileşimi artırmak gerekir. Sahip oldukları takipçi sayısını ve aldıkları etkileşim miktarını (beğeniler, yorumlar, paylaşımlar) artırarak bir şirketin tüm aktif sosyal platformlarını düzenlemeniz gerekir. Her ikisini de başarmak için yazılı veya görsel yayınlar geliştirmeniz beklenebilir.
  • İçeriği ve kampanyaları stratejize etmeniz gerekir. Katılım arttırmak, bir şirketin daha büyük pazarlama stratejileriyle uyumlu sosyal kampanyaları kontrol etmekten ve bazen yürütmekten sorumlu olacaksınız.
  • Verileri analiz etmeniz çok önemlidir. Yaratıcı çalışmalara ek olarak, bir şirketin yayınlarının ve içeriğinin nasıl performans gösterdiği hakkında sonuçlar çıkarmak için verileri analiz etmek için de zaman harcayacaksınız.
  • Sosyal medyanın şirket üzerindeki etkilerini raporlayarak sunmanız gerekir. Şirketler, yaptığınız işin bir etkisi olduğunu bilmek ister. Bu nedenle başarılarınızı veya ortaya çıkan sorunları pazarlama ekibinize ve hatta şirketin ortaklarına bildirmeniz beklenir. Şirket yöneticileri ve ortakları takipçileri nasıl büyüttüğünüzü, etkileşimi nasıl artırdığınızı, yaratıcı içerik ve kampanyalar geliştirdiğinizi görmek isteyeceklerdir.
  • Sosyal medya platformlarının paylaşımları yapılması ve takibinin yapılması gerekir. Ekibinizin büyüklüğüne bağlı olarak, tüm sosyal platformları yayınlamaktan ve düzenlemekten sorumlu olabilirsiniz. Bu durumda, yayınları planlamanız ve takipçilerin yanıtlarını gözlemlemeniz gerekebilir. Takipçilerden gelen yorumlara ve mesajlara yanıt vermekten de siz sorumlu olabilirsiniz.

Home Office Çağrı Merkezi Çalışanı

Çağrı merkezi elemanları gelen ve giden çağrılardan sorumludur. Bir çağrı merkezinin temsilcileri, aramaları yanıtlayan ve arayan kişilerdir. Sorumlulukları siparişlerini almak, soruları ve soruları yanıtlamak, sorunları gidermek, bilgi sağlamak ve kuruluşun ürün veya hizmetleriyle ilgili şikayetleri ele almak için müşterilerden gelen çağrılara cevap vermektir. Çağrı merkezi elemanlığı ülkemizde en çok yayınlanan iş ilanları arasındadır. Çağrı merkezi elemanlarının çoğu home office yani evden çalışan kişilerdir. Çağrı merkezi çalışanları nadir zamanlarda şirkete giderek çeşitli eğitimlere katılmak zorunda olabilirler. Bu durum eğer şirket uzaktan çalışacak eleman aldıysa yani eleman şirket ile aynı şehirde değilse geçerli olmayabilir. Geçerli olsa bile şirket bu durumda elemanın yol masrafı gibi masraflarını ödemek mecburiyetinde olur.

Çağrı Merkezi Çalışanı Olmak İçin Hangi Niteliklere Sahip Olmak Gerek?

Çağrı merkezi çalışanlarının sahip olması gereken beceriler şunlardır:

  • Yüksek iletişim becerileri
  • Hızlı bir biçimde problem çözebilme yeteneği
  • Eğer şirketin çalıştığı bir uygulama ve benzeri aplikasyon var ise onu iyi seviyede bilmek
  • Takım arkadaşları ve takım lideri ile iş birliği yapabilme yetenekleri
  • Esnek çalışma saatlerine uyum gösterebiliyor olması

Animatör

Animatörlük, televizyon dizileri, filmler, video oyunları ve diğer medya türleri için animasyon ve görsel efektler oluşturabilen sanatsal ve yaratıcı bireylerin yapabileceği bir meslektir. Animatörlerin büyük bir çoğunluğu evden çalışırlar. Evden çalışma durumlarında zaman zaman özellikle büyük şirketlerde şirket içerisinde sunum yapılması istenebilir. Animatörlük evden iş fikirlerim içerisindeki işler arasında en çok bilgi gerektiren işlerden biridir. Bunun nedeni hazırlanacak olan animasyonların ustaca yapılmış animasyonlar olması gerekliliğidir. Ustaca animasyonlar hazırlayarak animatör olmak için çeşitli edit programlarını bilmeniz gerekir.

Ayrıca Bakınız: Danimarka İşçi Alımı

Yorum yapın